BIP
Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych
Historia

 „A jeśli z nas,
Ktoś legnie wśród szaleńczych jazd,
Czerwieńszy będzie kwadrat,
Nasz lotniczy znak …”

 

            Muzyczną służbę w Wojsku Polskim Orkiestra rozpoczęła 18 maja 1947 roku. Pod sztandarem ze znakiem biało-czerwonej szachownicy OR SP z dumą reprezentuje w kraju i za granicą lotników polskich, których żołnierska droga wiedzie do gwiazd, w elitarnej służbie Sił Powietrznych.

Historycznie orkiestra działalność swoją rozpoczęła w symbolicznym dla oręża polskiego miejscu, w Twierdzy Modlin. Po kilku miesiącach przeniesiona została do Poznania, gdzie w nadwarciańskim grodzie Przemysława funkcjonuje do dziś. Pierwotnie jako Orkiestra Garnizonowa Dowództwa Lotnictwa Operacyjnego, potem jako Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lotniczych, następnie Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Od lipca 2004 r. nosi nazwę Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

 

„Skrzydlaty klucz do sławy drzwi domyka,
Orła mamy hart.”

 

 

W programie Orkiestry obok muzyki wojskowej i marszowej możemy usłyszeć utwory niemal każdego gatunku muzycznego. Dając niezliczoną ilość koncertów dla społeczeństwa i widowni wojskowej OR SP położyła wielkie zasługi w popularyzowaniu światowych standardów muzycznych oraz utworów patriotycznych trwale zapisanych w tradycjach muzycznych Wojska Polskiego. Orkiestra korzystnie prezentuje się w musztrze paradnej, której układy zawierają symbolikę rodzaju Sił Zbrojnych. OR SP utrzymuje bliskie kontakty z instytucjami artystycznymi Poznania i regionu, a także cenionymi kompozytorami.

Orkiestra wielokrotnie koncertowała na światowych scenach, w niemal całej Europie, m.in. Belgii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji, Ukrainie, Włoszech, Danii, Szwecji a także w Chinach.

 

„Nie straszny mrok i mgła, nie straszny wiatr, co dmie,
Jesteśmy od Ikara mędrsi o tysiące lat!”

Od 2002 roku funkcję Dowódcy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pełni Kapelmistrz – mjr Paweł Joks.

Paweł Joks urodził się w 1972 roku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie trąbki prof. Romana Grynia. W 1996 roku został laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Solistów Wojska Polskiego. Dwukrotnie był finalistą Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu (1996, 1999). Prowadzi ożywioną działalność jako trębacz - solista, kameralista, koncertując w kraju i za granicą. Ukończył studia podyplomowe w zakresie dyrygentury orkiestr dętych w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

 

W ciągu swojego istnienia orkiestrą kierowali:

- por. Józef Jurczyk (1947-1950);

- por. Władysław Korzeniowski (1951-1952);

- mjr Mieczysław Wiśniewski (1953-1972);

- ppłk. Julian Kwiatkowski (1973-1980);

- ppłk. Leon Szubert (1981-1992);

- ppłk. Lechosław Wilk (1992-2001);

- mjr Paweł Joks (2001- ).

 

„Bo cóż, że spada któraś z gwiazd,
Gdy cała wnet eskadra pomknie na szlak.”

 

 

Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania uświetnia swoją grą uroczystości patriotyczne i państwowe. Skoczne marsze przypominające momenty triumfu narodowego, jak i smutne pieśni żałobne pamięci tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Seria koncertów „Ku pamięci tych, którzy odeszli”, poświęcona jest żołnierzom, którzy zginęli w katastrofach lotniczych, jak również Orkiestra zagrała liczne koncerty upamiętniające ofiary Katynia i Smoleńska.

            Za wielkie wyróżnienie dla Orkiestry można uznać fakt, że w roku 1993 jako pierwsza w Siłach Zbrojnych RP – OR SP z Poznania koncertowała w Watykanie dla swojego rodaka – Papieża Jana Pawła II.

           „Człowiek mądry wykorzystuje więcej możliwości niż otrzymuje szans” – to motto przyświeca działalności charytatywnej prowadzonej przez OR SP. Goście zaproszeni na wspaniałe uczty muzyczne wsparli m.in. chorą na stwardnienie rozsiane 19-letnią Ewę, Finał WOŚP, Hospicjum Palium, Fundację „Mam Marzenie”, akcję „Niebiescy Dzieciom”, Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, Stowarzysznie "Na Tak" oraz inne szlachetne cele pomocy bliźniemu.

 

                                                                                             „Lecieć, a nie dać się mijać – zawsze wzwyż”

 

W swojej historii muzycy „Lotniczej Reprezentacyjnej” zdobyli wiele nagród – wojskowych i muzycznych.

 

           Za wielkie wyróżnienie dla Orkiestry uznać można fakt, że w grudniu 2008 r. jako pierwsza w Siłach Zbrojnych RP – otrzymała wyróżnienie od Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa „Zasłużeni dla Kościoła i Narodu”.

W tym samym roku kwintet dęty blaszany z OR SP zdobył I miejsce w konkursie Zespołów Kameralnych Wojska Polskiego - Świeradów Zdrój oraz II miejsce w kategorii solistów.

          W roku 2010 orkiestra zdobyła I miejsce w Konkursie Orkiestr Reprezentacyjnych WP w Giżycku, w kategorii „Pokaz Musztry Paradnej” oraz wyróżnienie w kategorii „Koncert”. OR SP z Poznania jako jedyna Orkiestra z biorących udział w konkursie była wyróżniona w dwóch kategoriach.

          W 2012 r. Orkiestra otrzymała z rąk Ministra Obrony Narodowej wyróżnienie Tytułem Honorowym „Przodująca Instytucja Wojskowa”, a podczas Balu Oficerskiego Sił Powietrznych nagrodę specjalną „Żołnierz Roku 2011” przyznano mjr Pawłowi Joksowi, kapelmistrzowi Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu.

 

                                                                                        „Lotnik, skrzydlaty władca świata bez granic….”

 

Hymn lotników autorstwa por. pilota Stanisława Latwisa jest dla Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania marszem, który towarzyszy jej w codziennej służbie, unoszących spojrzenie ku gwiazdom żołnierzy w stalowych mundurach, w służbie Ojczyźnie i Narodowi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych